neděle 17. srpna 2014

V barvách duhy (Prague Pride 2014)

Sepsala Ely v 17.8.14
Že se bude v sobotu 16. 8. v Praze cosi dít, bylo patrné již z obsazenosti vlaků. Ať si chtěl člověk zarezervovat "černý" či "žlutý", došel po chvilce klikání k poznání, že jsou veškeré vlaky s dopoledním dojezdem vyprodány. Pakliže se člověku místečko ulovit podařilo a přitom stále netušil, o co jde, ve vlaku mu už jistě zazářila žárovička nad hlavou. Vagóny se sem tam hlučně proháněli duhově oblečení lidé a dávali svým často až karnevalovým oblečením tušit, co se bude v centru metropole odehrávat.

Mezi 11.–17. 8. se Praha ošatila do pestrých barev, v rámci Prague Pride a boji proti homofobii totiž probíhalo mnoho menších akcí rozprostřených po dobu několika dní. Vrcholem programu je každoročně barevný průvod, který tento rok připadl právě na zmíněnou sobotu. A na ten jsme se s děvčaty rozhodly konečně zavítat a protáhnout nohy pro dobrou věc. Každým rokem mi to nevycházelo přesně tak, že se duhové procesí konalo přesně den před mým příjezdem či den po mých prázdninách v našem stověžatém hlavním městě, letos se však konečně poštěstilo.
Jako stovky jiných, i my se setkaly ve dvanáct "pod koněm". Chvilky čekání, než bude naše skupinka komplet, jsme si zpestřovaly koukáním po módních kreacích a pestrobarevném ošacení spolu-vyčkávajících a dušením se cigaretovým kouřem, který produkoval snad každý druhý.  Někteří jakoby si spletli protest a dostavili se v maskách Anonymous, jiní si očividně spojili více prázdninových akcí a dorazili v cosplayi nebo s doplňky, které běžně bývají k nalezení na některém z prázdninových festivalů o Japonsku. Jedna slečna například nesla plyšovou alpaku, jiná dokonce přišla se živým papouškem.

Jako by měl pán s cedulí "Ježíš tě spasí" s existencí někoho vyššího pravdu, protože se nám vyjádření podpory párům stejného pohlaví snažil kdosi nahoře zkomplikovat naprosto šíleným počasím. Neustále se střídalo řádně pečící sluníčko s mírným deštěm a s průtrží mračen. Chvilkami jsme se teda připékali a chvílemi jsme mokli – celý tento koloběh jsme zažili opravdu mnohokrát, kvůli čemuž všichni získali look naondulované ovce. Obrovský sedmnácti tisícihlavý dav tak neustále prováděl rozcvičku sundávání a znovu-oblékání svršků, náladu si ale nenechal zkazit nikdo a atmosféra byla prostě perfektní.
Z alegorických vozů se linula prima hudba (Word Crimes ftw), zajímaví a okouzlující lidé se nadšeně kroutili do rytmu, třebaže byli na kůži promočení, a my si užívaly takřka hvězdný pocit během průvodu. Ulice byly lemovány přihlížejícími a člověk, přestože na něm nebylo nic zvláštního, byl natáčen a focen a sledován, zatímco do rytmu se kývaje postupoval směr Letná. Na Letnou jsme už ale nepokračovaly, žaludek a nohy zavelely, a tak jsme zmoženy a hladovy zamířily raději na jídlo.
A příští rok? Rozhodně znovu, ťapat po kočičích hlavách v duhovém průvodu.

Abych to shrnula, skvělé to bylo. Působivé to bylo. A dokonce jsem si domů donesla sedm věcí: jednu darovanou vlaječku, druhou darovanou vlaječku a pět náhodně chycených či sebraných kondomů.
Lidé si nás fotili, tak jsem si na oplátku cvakla taky já je ^^

2 komentáře:

Křehká Figurka řekl(a)...

A kde je Pride selfie?? :D
Ohromně ti závidím, že ses tam dostala, já ještě stále ne :(. Prostě blbé datum. Ani by mi tak nešlo o ten boj proti homofobii jako o úžasnou kulturní akci se skvělými lidmi.
Byla jsi i na nějakém doprovodném programu? Četla jsem o růžových komorních larpech a bylo to zajímavé.
A nebo byla jsi na nějaké afterparty? :)

Ely řekl(a)...

Křehká Figurka: Selfie nevedu, teda vedu, ale nezveřejňuju :D Já se svým gesichtem nerada veřejně prezentuju ^^´ (Nechávám svá slova mluvit za mě, řekněme. Což, přiznejme si to, možná není nejlepší taktika, vzhledem k mému čím-dál-tím podivnějšímu a sarkastičtějšímu projevu :D).

Bohužel, na žádný doprovodný program mi to nevyšlo, protože jsem se do Prahy dostavila takřka na minutu přesně na ten průvod (dokonce zavazadlo muselo kvůli zpoždění vlaku počkat v úschovně), přičemž Pride vlastně potom následující den už končil. Tak snad příští rok a snad to i tobě lépe vyjde! :)

Okomentovat

Děkuju za jakýkoliv komentář! Ani nevíte, jak mě potěší~

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 

(Ne)významné drobnosti Copyright © 2014 Design by Ely